Depresja – objawy choroby. Jak je rozpoznać?

Co to jest depresja?

Depresja jest powszechną i poważną chorobą medyczną, która negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i zachowanie pacjenta. Leczenie depresji w dzisiejszych czasach jest stosunkowo efektywne. Depresja powoduje uczucie smutku i utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś nie sprawiały choremu większych problemów- były częścią jego codziennej rutyny. Taki stan może prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz w znacznym stopniu zmniejszać zdolność osoby do funkcjonowania w pracy i w domu. Depresja to zaburzenie nastroju charakteryzujące się utrzymującym się przez dłuższy czas niskim nastrojem oraz poczuciem smutku i utraty zainteresowania światem zewnętrznym. O leczeniu depresji należy pomyśleć, jeśli jest to stan trwały, a nie przejściowy, trwający średnio od 6 do 8 miesięcy.

Diagnostyka

Rozpoznanie depresji rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby szukać pomocy pracownika służby zdrowia odpowiednio szybko. Pozwala to wykluczyć różne przyczyny depresji, zapewnić dokładną diagnostykę bezpieczne i efektywne leczenie depresji.

Podobnie jak w przypadku większości wizyt u lekarza, należy przygotować się na wstępne, tradycyjne badanie fizykalne w celu sprawdzenia przyczyn fizycznych i ewentualnych współistniejących czynników. Pacjentowi z pewnością zostaną również zadane pytania w celu ustalenia objawów, ich przebiegu w czasie i sytuacji rodzinnej.

Istnieją specjalne kwestionariusze, które pomagają lekarzom ocenić nasilenie choroby i wdrożyć odpowiednio dobrane leczenie depresji. Na przykład skala oceny depresji Hamiltona zawiera 21 pytań, a uzyskane wyniki opisują nasilenie stanu depresji i pomagają wybrać konkretną drogę leczenia. Skala Hamiltona jest jednym z najczęściej stosowanych na świecie instrumentów oceny depresji.

Objawy depresji

Pierwsze symptomy depresji mogą wydawać się łagodnym objawami chwilowego przygnębienia. Za czasem jednak stan ten nasila się i mogą pojawić się poniższe symptomy: 

  • Smutek lub przygnębienie
  • Utrata zainteresowania lub przyjemności w działaniach dnia codziennego, które kiedyś sprawiały nam względną przyjemność
  • Utrata apetytu i co się z tym wiąże – utrata masy ciała lub przyrost wagi niezwiązany z zaplanowaną dietą
  • Kłopoty ze snem lub spanie za dużo
  • Utrata energii lub zwiększone zmęczenie
  • Wzrost bezcelowej aktywności fizycznej (np. wykręcania lub stymulacji kończyn) lub spowolnienie ruchów i mowy (zachowania te są zauważalne przez innych)
  • Poczucie bezwartościowości lub winy
  • Trudności w myśleniu, koncentracji lub podejmowaniu decyzji
  • Myśli o śmierci lub samobójstwie. 

Objawy muszą trwać co najmniej dwa tygodnie – ten okres pozwala już na rozpoznanie i podjęcie leczenia depresji. Istnieją pewne schorzenia (np. problemy z tarczycą, guz mózgu lub niedobór witamin) które swoimi objawami mogą naśladować objawy depresji, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem leczenia depresji wykluczyć inne przyczyny medyczne.

Smutne statystyki

Szacuje się, że depresja pojawia się u 15 dorosłych (6,7%) każdego roku. To całkiem spora liczba. Badania wykazały również, że aż jedna na sześć osób (16,6%) doświadczy depresji w pewnym momencie swojego życia. Depresja może zaatakować w dowolnym momencie życia i bez wyraźnej przyczyny. Statystycznie jednak pojawia się po raz pierwszy u nastolatków przed dwudziestym rokiem życia. Kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają depresji. Niektóre badania pokazują, że jedna trzecia kobiet doświadczy epizodu dużej depresji w ciągu całego swojego życia.