Ile kosztuje założenie sklepu internetowego

koszty sklepu

Założenie własnej działalności gospodarczej opartej na sprzedaży to nie lada wyzwanie organizacyjne i finansowe. Wszystko za sprawą kosztownego wynajmu lokalu, w którym miałaby być prowadzona sprzedaż. Handel coraz częściej przenosi się do internetu, zatem warto pomyśleć nad działalnością właśnie w branży e-commerce. Jednak ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

Od czego zacząć tworzenie sklepu?

Sklep internetowy nie wymaga wynajmu rzeczywistej powierzchni handlowej, ale w celu jego prowadzenia w sieci musimy wynająć lub zakupić odpowiednie oprogramowanie. Dodatkowo konieczny będzie zakup domeny i hostingu. Dobrej jakości stronę internetową sklepu można stworzyć za pomocą WordPress. Ceny w stosunku do jakości usługi nie są wysokie, a zaczynają się już od 1799 zł. Zależą one od pakietu, jaki wybierzemy. Im cena wyższa, tym więcej usług projektanta dostajemy w zamian. Ponadto istnieje możliwość wprowadzania poprawek do projektów, aby być na bieżąco z obowiązującymi trendami. Oczywiście, tworzeniem sklepów internetowych zajmują się także prywatne firmy, jednak zlecając im to zadanie, trzeba się liczyć z wysokimi opłatami, sięgającymi nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli jednak nie mamy pomysłu na projekt strony, warto skorzystać z pomocy fachowca, który zajmie się odpowiednim doborem szaty graficznej.

Podatki i opłaty

W koszt prowadzenia sklepu internetowego trzeba wliczyć wydatki na prowadzenie działalności gospodarczej. Można ją założyć w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki, w zależności od tego, czy sklep online chcemy prowadzić sami czy z partnerem biznesowym. Comiesięczne obowiązkowe opłaty to składki na ubezpieczenie społeczne, podatki, inne dodatkowe opłaty na rzecz państwa. Kolejny koszt prowadzenia sklepu internetowego to wydatek związany z opłaceniem księgowej. Dobra księgowa nie tylko zajmie się kwestiami podatkowymi, ale także doradzi, na przykład w kwestii wyboru sposobu opodatkowania czy optymalizacji kosztów. Ceny usług księgowych są bardzo zróżnicowane – zależą bowiem od miasta, ale też nakładu pracy, jaki księgowa musi włożyć w prowadzenie naszej firmy, Najczęściej faktura wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. W internecie są też dostępne programy do prowadzenia księgowości we własnym zakresie. Opłata za taki program może wynosić jedynie 100 zł rocznie, ale wtedy całą odpowiedzialność za prowadzenie księgowości bierzemy na siebie. Wymaga to również przynajmniej podstawowej znajomości obowiązujących przepisów.

Reklama dźwignią handlu

Zakładanie sklepu internetowego wiąże się z koniecznością pozyskania dla niego klientów, a zatem zadbania o najwyższej jakości reklamę. Ma ona na celu przede wszystkim poinformować potencjalnych klientów o ofercie sklepu, a także zaciekawić ich tą ofertą. Marketingiem możemy zająć się sami, jednak często bez odpowiedniego przygotowania nie wiemy, jak się za to zabrać. W tym celu warto nawiązać współpracę z osobą, która ma doświadczenie szczególnie w reklamie internetowej. Taka osoba będzie się zajmować reklamowaniem sklepu w mediach społecznościowych, poprzez pozycjonowanie w wyszukiwarkach czy content marketing. Koszt takiej usługi jest dosyć wysoki i wynosi około 1000-2000 zł miesięcznie, jednak jest to dobra inwestycja, szczególnie na początku prowadzenia działalności, kiedy nie mamy jeszcze rozbudowanej bazy klientów.

To, ile kosztuje założenie sklepu internetowego, jest w rzeczywistości zależne od ilości i jakości usług, jakie wybierzemy. W najtańszej wersji założenie sklepu to koszt około kilkuset złotych miesięcznie, jednak wtedy większość pracy musimy wykonać sami. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy profesjonalistów, koszty znacznie wzrastają, ale osiągane przychody mogą być wtedy dużo wyższe, niż przewidywaliśmy.