Inteligenty dom, czyli przyszłość która nadeszła dziś

Inteligenty dom – co musisz wiedzieć?

Inteligentny dom to coś co jeszcze kilkanaście lat temu było marzeniem rodem z filmów si-fi. Dziś dom sterowany za pomocą telefonu to coś zupełnie normalnego. Nowoczesne systemy które odpowiadają za opuszczenie i podniesienie rolet w odpowiednim momencie a także dbające o odpowiednią temperaturę mieszkania to już norma. Dziś możesz sterować swoim domem będąc tysiące kilometrów od niego. Brzmi fajnie?

Opłacalność inwestycji

Jeżeli rozważasz remont i domu oraz wprowadzenie nowych technologi zastanów się przede wszystkim czy taka inwestycja jest dla Ciebie opłacalna. Fakt taki dom robi wrażenie to także ogromny gadżet. Zapytaj uczciwie siebie czy mnie na to stać. Po co pakować pieniądze w rozwiązania z których nie będziesz korzystał tym bardziej że przy ograniczeniach taki projekt może zostać źle wykonany.

Wykorzystaj miejsce

Jeżeli posiadasz duży dom i masz w nim pokoje która nie są wykorzystane zastanów się nad ich połączeniem z przestrzenią z której korzystasz każdego dnia. Twój salon powiększył się o kilka metrów ale nie masz co z tym zrobić? Zakup rzutnik który pozwoli Ci oglądać ulubione filmy na całej ścianie. Możesz w ten sposób także grać na konsoli w ulubione gry. Frajda gwarantowana.

Zadbaj o filtry

Zadbaj o odpowiednią cyrkulacje powietrza. Dzięki nowej technologi możesz zaopatrzyć się w filtry które automatycznie zwiększa swoją prace kiedy wykryją taką potrzebę. W ten sposób w twoim domu zawsze będzie świeżo. Takie rozwiązanie jest genialne w trakcie lata kiedy wracając z pracy ustawiasz większą siłę działania i wracasz do przyjemnego domu.

Pytaj jak nie wiesz

Podczas projektowania sieci w takim domu będziesz potrzebował pomocy specjalisty dlatego nie bój się prosić o pomoc. To nic złego. Nie musisz się znać na programowaniu aby mieć dom który wiele zrobi za Ciebie. Firmy oferujące nowoczesne rozwiązania na pewno dostarczą Ci numer do osoby która pomoże Ci z każdym problemem. Inteligenty dom to nie jest coś co działa od tak.

Nowoczesna hydraulika

Nowoczesne systemy wodociągowe oferują systemy śluz które podczas awarii sprawią że Twój cały dom nie zamieni się w jedno wielkie bajoro. Także warto zastanowić nad rozdzieleniem pionu w taki sposób aby zakręcenie wody wiązało się z jej odcięciem w części która będzie remontowana.

Farby przyjazne zdrowiu

Staraj się wybrać farby które charakteryzują się tym że są przyjazne dla Ciebie i środowiska. Coraz więcej producentów na rynków stawia na wysoką jakość swoich produktów. Toksyczne produkty mimo niższej ceny powoli wytrącane są z rynku. Po wielu latach ludzie dorośli w końcu do myśli że na zdrowie nie ma sensu oszczędzać.

Japońska toaleta

Inteligentna toaleta rodem z Japonii to nie tylko powód do żartów. To opcja która warto rozważyć w swoim domu. Po pierwsze taki sprzęt pomoże zaoszczędzić wodę. Jest to także bardzo higieniczne i zdrowe. Niestety koszty tego typu sprzętu są nadal wysokie i nie każdy może sobie na to pozwolić. Cóż podgrzewana deska to nadal luksus.

Złodzieje mają problem

Jednym z ciekawszych rozwiązań technologicznych są nowoczesne systemy antywłamaniowe. Pozwalają zabezpieczyć dom. Są także kamery które streamują obraz domu wtedy kiedy masz na to ochotę. Bez wątpienia jest to idealny sprzęt dla paranoików którzy boją się o swoje skarby. Przeważnie wystarczy wysoki płot oraz inteligentny alarm.

Zagrożenia

Stawiając na nową technologie musisz pamiętać że sprzęt jest tylko sprzętem. Warto wybierać renomowany producentów którzy regularnie updatetują oprogramowanie swoich produktów. W dzisiejszych czasach ludzie działający po ciemnej stronie mocy chętnie przejmą kontrole nad Twoim domem. Może tego uniknąć wystarczy tylko regularnie dbać o najnowszą wersje oprogramowania.

Coś na zakończenie

Jak widać inteligenty dom to miejsce które robi wrażenie ale także ułatwia życie. Mimo wszystko nadal wiążą się z tym spore zagrożenia jednak technologia idzie do przodu i wszystkie rozwiązania które dziś uważamy za luksusowe z czasem zaczną być przystępne dla każdego użytkownika. Kto wie może za 10 lat będziemy mogli rozmawiać ze swoim domem.