Konstrukcje dachu drewnianego – jak wyglądają w praktyce?

Drewniane wiązary dachowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do zadaszeń budynków mieszkalnych i komercyjnych. Pomimo ciągłego rozwoju technologii drewno jest nadal jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych naturalnych materiałów budowlanych. W porównaniu z innymi konstrukcjami dachowymi główną cechą kratownic drewnianych jest stosunkowo niski koszt produkcji. Z kolei samo pokrycie dachowe jest łatwiejsze do wykonania niż proces stosowany w przypadku konstrukcji stalowych. Gotowy dach może być pokryty dachówką ceramiczną lub cementową, blachodachówką, płytami trapezowymi, płytami dachowymi, trzciną, łupkiem.

Drewniana konstrukcja dachu

Główną zaletą wyróżnienia drewnianych wiązarów dachowych jest to, że można znacznie obniżyć koszt konstrukcji – strop betonowy można z powodzeniem zastąpić dolną półką konstrukcji. Kolejną zaletą stosowania drewnianych wiązarów dachowych jest skrócenie czasu montażu. W porównaniu z tradycyjnymi budynkami może to trwać do dwóch dni. Nasza firma posiada dźwig samojezdny do montażu tego typu dachu. Przywiózł konstrukcję budynku na plac budowy, więc nie było potrzeby dostarczania do tego innego specjalnego wyposażenia. Warto wspomnieć, że tego typu dach można montować również zimą, co znacznie wydłuża sezon budowlany. 

Konstrukcja dachu – z jakiego drewna powinna być?

W przeciwieństwie do konstrukcji stalowych dachy drewniane są zdecydowanie lżejsze. Wpływa to pozytywnie na ciężar całego budynku, dzięki czemu nie zawali się on na niekorzystnym podmokłym podłożu i nie wymaga dodatkowego wzmocnienia konstrukcji. W dalszej pielęgnacji drewna jest też znacznie mniej problemów. Szczególnie w budynkach zootechnicznych, zwłaszcza pod wpływem mocznika, włókno drzewne krystalizuje i wzmacnia się, a konstrukcja stalowa ulega zniszczeniu. Budując drewniany dach należy zwrócić szczególną uwagę na jakość użytych materiałów. Drewno musi spełniać wiele wymagań stawianych konstrukcjom dachowym. Jakość, brak sęków, brak pęknięć, a także cały proces suszenia i późniejszego przetwarzania są kluczowe. Oznacza to, że cała konstrukcja jest bardzo trwała i solidna.

Innym ważnym czynnikiem jest to, że nowoczesne dachy prefabrykowane mogą zaoszczędzić dużo czasu. Wykorzystują technologię płytki kolczastej do wstępnego montażu w zakładzie produkcyjnym, a następnie montażu na placu budowy, skracając tym samym czas realizacji całej inwestycji i minimalizując ryzyko błędów w procesie montażu. Dlatego jest to prostsze i bardziej oszczędne w czasie w porównaniu do konstrukcji stalowych, które wymagają spawania. Wiadomości dotyczące konstrukcji dachowych można przeczytać na stronie internetowej https://wiazarydrewniane.pl/drewniana-konstrukcja-dachu/, gdzie zadbano zarówno o wiarygodność jak i kompleksowość danych.

Drewniana konstrukcja dachu zapewnia doskonałe możliwości projektowe dla całego budynku. W przeciwieństwie do stali, drewno jest bardzo plastycznym materiałem i może przybierać prawie każdy kształt i formę. Ta elastyczność ułatwia łączenie drewnianych wiązarów dachowych z innymi elementami konstrukcji, dzięki czemu można wprowadzać zmiany projektowe, takie jak przesuwanie ścian działowych bez wpływu na konstrukcję budynku. Dlatego jest dużą pomocą dla projektantów i inwestorów, którzy stawiają wysokie wymagania co do wyglądu domów.