Krzesła biurowe – czy mogą być wygodne?

Krzesła biurowe – co powinny mieć?

Osoby pracujące przy komputerze doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie krzesło, które zapewni nie tylko komfort, ale także funkcjonalność. Niejednokrotnie jednak, wielu użytkowników bagatelizuje zakup nowego krzesła i kupuje cokolwiek, byle można było na tym siedzieć. Takie podejście jest dużym błędem, gdyż od prawidłowego doboru sprzętu, na którym spędzamy większą część czasu w pracy, zależy między innymi nasza produktywność i dobre samopoczucie. Nie jest to zadanie trudne, zwłaszcza ze względu na łatwy dostęp do tego typu mebli zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, podobnych na przykład do https://kamilameble.pl/14-obrotowe-krzesla-biurowe. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek podpowiadających, jak idealnie dopasować krzesła biurowe do własnych potrzeb.

Odpowiednia wysokość krzesła

Krzesło obrotowe powinno być przede wszystkim dopasowane do osoby, która spędza na nim najwięcej czasu. Dotyczy to przede wszystkim jego wysokości, która powinna być tak dobrana, aby nogi osoby siedzącej pozostały zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Świetnym rozwiązaniem są krzesła z regulowaną wysokością siedziska, co gwarantuje możliwość swobodnego manewrowania w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Zbyt niskie lub zbyt wysokie krzesła biurowe nie pozwalają na prawidłowe rozłożenie ciężaru wzdłuż kręgosłupa, co najczęściej wywołuje dolegliwości bólowe.

Podłokietniki z możliwością regulacji

Kupując krzesło obrotowe powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy podłokietniki nie są zbyt wąskie oraz, czy posiadają funkcję regulacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku foteli przeznaczonych do pracy przy komputerze. Podłokietniki powinny wspierać ręce przez cały czas, również podczas aktywnego korzystania z klawiatury czy myszki. Dlatego też ważne jest, aby dostosować ich wysokość do własnych indywidualnych potrzeb. Dzięki funkcji regulacji zyskujemy możliwość dopasowania podłokietników do aktualnie wykonywanej czynności. 

Krzesła biurowe a wyprofilowane oparcie

W przypadku oparcia, najważniejsze jest, aby miało ono kształt profilowany do kształtu kręgosłupa. Wskazane jest również, aby było ono wyposażone w ruchome podparcie lędźwiowe, które zagwarantuje pełne bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Odpowiednio dobrane krzesła biurowe pozwalają na oparcie się w każdym momencie – zarówno podczas pracy, jak i podczas chwili odpoczynku. Odpowiednio wyprofilowane oparcie pomaga w zachowaniu wyprostowanej postawy oraz uniemożliwia pochylanie się do przodu podczas pracy, co z kolei pozwala na odciążenie kręgosłupa. Z kolei możliwość odchylenia oparcia zapewnia pełen komfort podczas przerw.

Odpowiednia wentylacja

Niejednokrotnie, podczas wybierania foteli biurowych, bierzemy pod uwagę między innymi ich kolor czy wzór umieszczony na tkaninie. Warto jednak zwrócić uwagę na więcej szczegółów i dowiedzieć się, czy materiał, z którego wykonane jest tapicerowanie, przepuszcza powietrze. W przypadku skóry naturalnej czy tkanin naturalnych, potrzeba dodatkowej wentylacji nie istnieje. Jednak wybierając materiały czy skóry syntetyczne, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy obecne są niewielkie otwory wentylacyjne. Mają one na celu zapewnienie przede wszystkim komfortu użytkowania, ale również długiej trwałości krzesła.

Dopasowane siedzisko

W przypadku siedziska dowolność jest największa, gdyż nie zaburza ono ergonomii całego krzesła. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby nie było ono zbyt głębokie lub zbyt płytkie, co może znacznie zwiększyć stopień zmęczenia u użytkownika. Wskazane jest, aby krzesło obrotowe posiadało siedzisko odpowiednio miękkie i w kwestii rozmiarów dopasowane do konkretnej osoby. W ten sposób jesteśmy w stanie zapewnić maksymalny komfort i ergonomię pracownikom.