Okulary – jak dbać o oczy aby uniknąć wydatku?

okulary i książka

Okulary – jak uniknąć?

Dbanie o oczy jest niezwykle ważne. Niestety sporo ludzi nie ma pojęcia, co jest potrzebne, aby utrzymać oczy w doskonałej formie. Poniższe porady i wskazówki pomogą Ci upewnić się, że z Twoimi oczami wszystko jest ok. Szczególnie kiedy pracujesz przez długie godziny przy komputerze. Wtedy powinieneś zadbać o swój aparat wzroku podwójnie. Okulary są drogie dlatego lepiej unikać wizyty u okulisty niż leczyć prawda?

Letnia bryza

Aktualnie wchodzimy w okres letni. Słońce, plaża, morska woda. Idealny klimat prawda? W czasie wakacji bardzo często zapominamy że nasze oczy nie koniecznie dobrze się czują w takim otoczeniu. Dlatego po kąpieli w morskiej wodzie należy przemyć oczy odpowiednimi kroplami które pomogą pozbyć się tego wszystkiego co niebezpieczne. Oprócz zagrożenia z wody warto także pamiętać o szkodliwym promieniowaniu. Dlatego Warto wyposażyć się w odpowiednie okulary przeciw słoneczne które pomogą Ci zniwelować szkodliwe promieniowanie słoneczne.

Uważaj na promieniowanie UV

Okulary przeciw słoneczne powinny być wyposażone w wysokiej klasy szkła. W ten sposób uchronisz swój wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętaj aby unikać tanich produktów dostępnych na różnego rodzaju bazarkach. Ciemne szkła wykorzystywane w tanich okularach nie tylko nie chronią Cie przed promieniowaniem a wręcz narażają Cie na nie jeszcze bardziej. Przyciemniona źrenica oka rozszerza się przez co chłonie jeszcze więcej negatywnych promieni.

Zdrowy tryb życia

Nie ma co ukrywać używki nie pomagają w regeneracji oczu. Dlatego powinieneś porzucić te najbardziej niszczące. Narkotyki i papierosy w pierwszej kolejności. Jeżeli używasz nielegalnych substancji jako sposobu na odreagowanie pamiętaj że bardzo często mogą mieć one bardzo niszczący wpływ na inne organy. Papierosy pomagają w rozwoju schorzeń oczu. Alkohol także nie jest wskazany jednak jedna lampka wina w ciągu tygodnia krzywdy Ci nie zrobi.

Szkła kontaktowe w podróży

Jeżeli używasz szkieł kontaktowych a wyruszasz w podróż pamiętaj że higiena oczu jest najważniejsza. Wiele osób używających kontaktów po wakacyjnych wojażach zgłasza się do lekarza z zapaleniem spojówki. Nie jest to groźne schorzenie jednak nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego pamiętaj o czystości i higienie przy wymianie szkieł kontaktowych. Umyj dokładnie ręce. Zadbaj aby wszystko było tak jak trzeba.

Naprawa okularów w innym kraju

Jeżeli w trakcie podróży zdarzy Ci się że uszkodzisz okulary pamiętaj że nie musisz się tym przejmować. Nowoczesna technologia wykorzystywana w salonach optycznych pomoże Ci uporać się z tym problemem w kilka godzin. Wiele salonów optycznych oferuje usługi szybkiej naprawy oprawek. Jeżeli jednak zepsujesz szkła problem jest o wiele bardziej poważny. Dlatego uważaj jak szalejesz.

Praca przy komputerze

Dziś prawie każda osoba która pracuje w biurze korzysta z komputera. Długie godziny wpatrywania się w monitor to nie jest dobra terapia dla naszych oczu. Dlatego musisz pamiętać o pewnych zasadach które pomogą Ci w odpowiednim dbaniu oczu. Przede wszystkim co godzinne powinieneś zrobić sobie pięciominutową przerwę która pozwoli Ci odpocząć od monitora. Jeżeli w pomieszczeniu w którym pracujesz działa klimatyzacja staraj się co jakiś czasy wyjść do toalety i nawilżyć oczy zwykła wodą. Klimatyzacja wysusza powietrze a to nie pomaga naszym oczom.

Ergonomia to podstawa

Pamiętaj także o odpowiednim ustawieniu monitora powinien on się znajdować w odpowiedniej odległości oraz na odpowiedniej wysokości. W ten sposób pomożesz swoim oczom. Ważne jest także aby monitor nie odbijał światła słonecznego. To także sprawia że nasze oczy o wiele szybciej się męczą. Zastosuj się do wszystkich zasad ergonomii a na pewno dzień pracy będzie dla Ciebie o wiele mniej męczący niż ma to miejsce zazwyczaj.

Kawa – warto czy nie?

Kawa to używka która ma różnoraki wpływ na nasz organizm. Negatywnie wpływa na serce i ciśnienie krwi. Jednak ma także pozytywne własności. Jedną z nich jest pomoc przy regeneracji łez dzięki czemu nasze oko jest odpowiednio nawożone. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest wypicie jednej filiżanki kawy z rana. Staraj się nie przekraczać dwóch filiżanek w ciągu dnia bo zamiast pomóc tylko sobie zaszkodzisz.

Inna opcja

Szkła kontaktowe czy soczewki to bardzo wygodny sposób na korektę naszych oczu. Po pierwsze osoby które nie chcą nosić okularów a potrzebują korekty mają wybór. Po drugie mogą one stanowić sposób na wyrażenie siebie. Wielu producentów produkuje szkła która mieniają kolor naszych oczu. Pamiętaj tylko aby zdjąć szkła przed snem. Jeżeli o tym zapomnisz rano może być bardzo nieprzyjemnie.

Higiena podczas wymiany

Tak jak wspominałam wcześniej higiena przy wymianie szkieł jest bardzo ważna. O ile w podróży jest to utrudnione tak w domu musisz zadbać o pełna higienę podczas tego procesu. Dobrze jest wyposażyć się odpowiedni płyn antybakteryjny do mycia rąk który pomoże Ci zadbać o prawidłową czystość rąk.

Wybierz specjalistów

Kupując okulary lub soczewki wybierz salon który charakteryzuje się odpowiednim zapleczem technicznym. Dziś technologia pomaga w bardzo prosty sposób wykryć wadę oraz dobrać odpowiednie szkła. Idealnym przykładem może być tu salon optyczny Bożeny Ławrynowicz który postawił na jakość obsługi i jest wyposażony we wszystkie odpowiednie narzędzia. Do tego warto wspomnieć o wykwalifikowanym personelu który pomoże nam wyborze pierwszy okularów. Więcej na temat tego salonu znajdziemy na stronie okulary Olsztyn – http://www.optyklawrynowicz.pl/.

Dieta kluczem do sukcesu

Dbanie o oczy to nie tylko wizyty profilaktyczne u okulisty czy pamiętanie o przerwie w trakcie pracy. Najważniejsza jest odpowiednia dieta. To co jemy ma ogromny wpływ na to jak widzimy. Dlatego staraj się dostarczać swojemu organizmowi odpowiednie dawki witaminy A i E. Warto także pamiętać o minerałach. Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże Ci w regeneracji oczu i w ich prawidłowym działaniu.

Zimne okłady

Jeżeli po pracy odczuwasz swędzenie oczu i czujesz piasek w oczach stosuj zimne okłady. Staraj się także o 20 min spaceru dziennie. Świeże powietrze pomoże Ci w pozbyciu się zmęczenia które najczęściej spowodowane jest zbyt długi wpatrywaniem się w ekran monitora.

Pamiętaj o antyrefleksie

Jeżeli posiadasz w firmie monitor starszej generacji to doskonałym pomysłem jest zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej która ograniczy negatywne promieniowanie którzy wytwarza twój monitor. Warto także poprosić szefa o wymianę monitora na nowszy model. Do długotrwałej pracy najlepsze są monitory o wysokiej liczbie odświeżania.

O powieki także trzeba dbać

Oczy to nie tylko aparat wzroku to także powieki. Staraj się zadbać o odpowiednie nawilżenie tej części twarzy. Stosuj kremy pod oczy które pomogą zachować odpowiednią sprężystość a także pomogą zwalczyć podkrążenie oczu które wygląda mało atrakcyjnie.

Podsumowanie

Jak widać oczy bardzo łatwo doprowadzić do stanu który wymaga interwencji lekarza. Wystarczy jednak kilka porschach kroków które pomogą Ci w utrzymaniu odpowiedniego sposobu regeneracji aparatu wzroku. Pamiętaj także o nowej technologii która w prosty sposób powie Ci w jakim stanie są obecnie Twoje oczy.