Reklama w autobusach czyli sposoby promocji

Reklama w autobusach jako nowoczesny sposób promocji

W dzisiejszych czasach jesteśmy z każdej strony otoczeni reklamami. Z powodu otwartego rynku i postępującej globalizacji istnieje coraz większy asortyment produktów. To wspaniałe, że obecnie nie musimy stać w ogromnych kolejkach i kłócić się o każdy kawałek mięsa. Dla młodego pokolenia, urodzonego już w wolnej Polsce, tego typu historie nie mieszczą się w głowie, ponieważ nigdy nie widzieli pustej półki sklepowej. Dziś kolorowe obrazy zalewają nasz z każdej strony. Reklama w autobusach, na przystankach w budynkach itd.

Jest w czym wybierać

Wybór produktów jest ogromny i każdy może znaleźć coś dla siebie. To właśnie znalezienie odpowiedniego dla nas produktu, który w pełni zadowalałby nas jako konsumentów stanowi obecnie największy problem. Coraz częściej słyszy się o tym, że z powodu ogromnego wyboru ludzie nie są szczęśliwi. Powód jest prosty, większość z nas nie szuka dokładnie i z największą starannością wymarzonego przez nas, idealnego produktu. Kupujemy to co jest obecnie w sklepie, a następnie okazuje się, że produkt, który kupiliśmy, nie spełnia naszych oczekiwań lub po tygodniu dowiadujemy się o innym, lepszym produkcie.

Konsumpcjonizm pełną parą

Powstaje wtedy bardzo poważny dylemat, co z tym dalej zrobić. Możliwości są dwie. Pierwszą jest, wyrzucenie dopiero, co nabytego produktu i zakup nowego. Taka sytuacja powoduje niestety spory dyskomfort, że na daną rzecz wydaliśmy dwa razy więcej pieniędzy, niż pierwotnie było to planowane. Każdy z nas ciężko pracuje, aby zarobić każdą złotówkę i nie chce ich w bezsensowny sposób tracić. Drugą opcją jest oczywiście pogodzenie się z zaistniałą sytuacją i pozostanie przy swoim pierwszym zakupie. Jest to oszczędny sposób, jednak nie daje nam satysfakcji, ponieważ w tej sytuacji dokonany przez nas zakup nie daje nam radości, a nawet nas denerwuje. Zastanawiamy się dlaczego nie byliśmy dostatecznie poinformowani, aby zakupić tą jedną idealną rzecz. Myślimy o tym cały czas i patrząc na lepszy model czujemy frustrację. W końcu każdy z nas chce się otaczać dobrymi i funkcjonalnymi rzeczami, które dają nam radość.

Bez reklamy ciężko prowadzić firmę

W bardzo łatwy i przyjemny sposób mówię tutaj o poszukiwaniu idealnego produktu, jednak nie jest to wcale prosta sprawa. Z powodu ogromnego asortymentu sklepów, znalezienie ideału może zająć nawet parę godzin. Należy dokładnie sprawdzić ile produktów jest na rynku, znaleźć opinie o nich od innych konsumentów, a następnie wybrać swój ideał. Nie jest to wcale łatwy i szybki proces, dlatego tak wielu z nas z niego rezygnuje. Skoro nie samemu to w jaki inny sposób znaleźć swój idealny produkt. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi reklama. Kiedyś sądzono, że nie warto słuchać reklam, ponieważ tylko olbrzymie korporacje mogą sobie na nią pozwolić. Obecnie niestety już ten model nie obowiązuje. Rodzajów i sposobów na reklamę jest tyle, że obecnie każda firma chcąca pozostać na rynku musi reklamować swoje produkty. Najbardziej widać to lokalnych przedsiębiorcach. Pewnie nie raz widziałeś plakat w środkach komunikacji miejskiej. Reklama w autobusach jest tania i skuteczna.

reklama w autobusach - komunikacja miejska

Formy promocji

Reklama zmieniła swoją funkcję, z namawiania do sprzedaży na po prostu informowanie konsumentów o istnieniu danego produktu. Skąd konsumenci mają dowiedzieć się o sto pierwszym sprzedawcy spodni w mieście. Przecież nie będą sami na siłę go szukać, to właśnie ten producent musi do nich przyjść. Istnieją obecnie trzy możliwości reklamy.

  • Pierwszym i najdroższym jest oczywiście reklama w telewizji. Samo stworzenie odpowiedniej reklamy jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeśli planujemy przy tym zatrudnić sławną osobę. Oczywiście koszt ten wzrasta znacznie, ponieważ ilość reklam w telewizji jest ograniczona. Właściciele telewizji i tak balansują na bardzo cienkiej linii, gdyż większość widzów uważa, że reklam jest zdecydowanie za dużo. Dlatego, aby nie odstraszyć konsumentów ich liczba jest ograniczona, a przez to ich cena rośnie w górę.
  • Drugim sposobem, najczęściej wykorzystywanym jest reklama bezpośrednia. Jest to rodzaj reklamy, z którym każdy z nas spotyka się każdego dnia. Zalicza się tutaj coraz bardziej popularna reklama na autobusach, tramwajach, czy nawet pociągach. Chociaż ten ostatni rodzaj, troszkę wzbudza uśmiech na ustach pasażerów w Polsce, gdy widzą nadjeżdżające różowe wagoniki. Transport komunikacji miejskiej okazał się genialną ruchomą reklamą, dzięki czemu mamy pewność, że każdy przechodzień na pewno zapozna się z reklamowanym produktem. Nie tylko na zewnątrz, ale występuje również reklama w autobusach. Często w środku autobusów, czy tramwajów można znaleźć ulotki lub plakaty reklamujące jakiś produkt.
  • Innym przykładem reklamy bezpośredniej są oczywiście ulotki, które rozdawane są na ulicy lub wrzucane do skrzynek pocztowych. Jest to najtańszy sposób na reklamę, nie wymagający ani ogromnych nakładów finansowych, ani znalezienia specjalistów, gdyż często zatrudniane są młode osoby, które mogą sobie dorobić w ten sposób. Bardziej skomplikowaną i droższą formą są plakaty i billboardy. Wymagają one wynajęcia miejsca, w którym ma zawisnąć plakat lub billboard oraz zatrudnienia specjalistów, którzy ten billboard powieszą. Wynajęcie miejsca pod billboard może być bardzo dochodowym zajęciem, dla posiadaczy działek, co można zwłaszcza zobaczyć w Zakopanem, gdzie na trasie właściciele ziemscy, udostępniają kawałek swoje działki na umieszczenie reklamy.

Pozostaje jeszcze internet

Ostatnim, coraz prężniej rozwijającym się rodzajem reklamy jest reklama w internecie. W tym segmencie istnieje już mnóstwo sposób na informowanie swoich klientów. Do najpopularniejszych należy wysyłanie e-maili oraz reklamy występujące na stronach internetowych. Dzięki tak zwanym cookies, reklamy te dostosowane są do naszych preferencji. Reklamy w formie wideo również znalazły swoje miejsce w internecie. Występują przed internetowymi produkcjami lub są zamieszczane na stronach internetowych.