Wirusy komputerowe – czyli co czyha w sieci

Wirusy komputerowe – zagrożenie o który trzeba mówić

Bezpieczeństwo komputerowe to w dzisiejszych czasach podstawa. Tym bardziej że każda większa firma trzyma dane klientów. Naruszenie takich danych nie tylko sprawi że źle się wygląda w oczach klientów to także narażenie ich na niebezpieczeństwo. Wiele ogromnych firm na świecie już się przekonało jak niebezpieczne dla ich biznesu mogą być ataki hakerskie. Milionowe straty, wyciek tajnych danych projektowych to tylko kilka przykładów na to że dzisiejszy świat to nie tylko wojna konwencjonalna to także woja cyfrowa o której mało kto wie. Ostatnie wydarzenia związane z atakiem ransomware Petya(NotPetya) pokazały tylko że świat nie jest na to gotowy. Wirusy komputerowe są zagrożeniem o którym często zapominamy.

Rządy działają w cieniu

O sprawie zbierania danych internetowych przez największe kraje świata zrobiło się głośno w momencie ujawnienia dokumentów przez Snowdena. Wtedy potwierdziło się to o czym wszyscy rozmawiali w Internecie prywatność nie istnieje. Inaczej istnieje do momentu w którym nie jesteś na celowniku służb specjalnych. Niestety narzędzia wykorzystywane w pracy szpiegowskiej od czasu do czasu dostają się w ręce przestępców. Z ich pomocą bez problemu mogą się przedostać do serwerów firmy których zabezpieczenia nie są najwyższy klasy. Prawda jest taka że nikt nie będzie chciał wykradać danych jakieś sklepu z województwa mazowieckiego. Co nie oznacza że taki sklep jest bezpieczny.

Jedni dla idei inni dla zysku

Przestępców Internetowych można podzielić na dwie grupy Ci którzy chcą zarobić i Ci którzy szkodzą w imię jakieś wartości. Ci drudzy przeważnie działają przeciwko firmom i instytucjom państwowym. Ci pierwsi zagrażają nam wszystkim. Bo prawda jest taka że najlepiej zarabia się na osobach naiwnych. To właśnie takie osoby najczęściej padają ofiarą różnych ataków internetowych. Problemem jest jednak to że taka osoba znajdzie się w każdej firmie i to właśnie ona może przyczynić się do wywołania największego kryzysu w dziejach danej marki.

Nie tylko szkody cyfrowe

O tym jak zaawansowane są wirusy komputerowe może poświadczyć Stuxnet czyli najgroźniejsze złośliwe oprogramowanie na świecie. Wirus ten został wykorzystany do ataku na placówkę nuklearną w Iranie. Jego zadaniem było powstrzymanie programu jądrowego. Prawdopodobnie został on wniesiony do placówki na zainfekowanym nośniku pamięci flash. Zaatakował on sterowniki PLC wykorzystując liczne luki zwane 0day. W efekcie to co powinno działać prawidłowo działało źle jednak raportowało do pokoju kontroli że wszystko jest ok. Po raz pierwszy w historii wirus komputerowy doprowadził do fizycznego uszkodzenia sprzętu.

Proste ale skuteczne

Takie ataki na nasze komputery na te chwilę nie są możliwe bo i po co? Ostatnimi czas ulubioną zabawką przestępców stały się wirusy ransomware. Są to ataki które polegają na szyfrowaniu dysków ofiary w celu wyłudzenia okupu. Osoby prywatne najczęściej godzą się z utratą danych i nie płacą wymaganych pieniędzy. Inaczej jest w przypadku firm dla których utrata wrażliwych danych może być problemem przez który stracą miliony dolarów. Przykładem może być tu ostatni atak wirusa Petya(NotPetya) który zablokował komputery na Ukrainie a potem także w części europy. Najbardziej znaną firmą w Polsce która ucierpiała w wyniku tego ataku jest InterCars. Jej system sprzedażowy nie działał przez prawie 4 dni.

Podsumowanie

Internet dziś to zupełnie inna forma sieci niż ta którą pamiętamy z początków lat 2000. Dziś najmniejszy błąd może być dla nas bardzo kosztowny. Za każdym razem kiedy tylko podłączymy się do sieci stajemy się jednym z obiektów do ataku.