Kotły i piece czyli sposób na ogrzanie domu

Kotły czy piece? Co wybrać?

Utrzymanie ciepła w domu to sprawa ważna i wymagająca rozwagi w trakcie planowania i wyboru systemu ogrzewania. Jeżeli jesteśmy zdecydowani zdać się jedynie na intuicję, możemy się głęboko rozczarować źle dobranymi urządzeniami i co za tym idzie, również rachunkami, które przyjdzie nam płacić. Niestety, rynek pokazuje nam stale, że ceny nośników energii nie maleją, lecz wręcz przeciwnie, stale rosną. Zatem, podejmowane decyzje na etapie planowania budowy lub remontu będą miały niebagatelne znaczenie i będą w przyszłości wpływać na nasz domowy budżet. Lepiej zainwestować w kotły czy piec?

Znajomość rynku

Fachowe doradztwo, rozeznanie rynku, wsparcie przez rzetelnego projektanta i ocena dostępności mediów to w przypadku doboru systemu grzewczego podstawa. Nie dajmy się zwieść dobrym radom sąsiadów. Pamiętajmy, że źle wydanych pieniędzy nikt nam nie zwróci, więc o pomoc prośmy fachowców. Rynek nasycony jest różnorakimi systemami grzewczymi. W zależności od wielkości obiektu jaki mamy zamiar ogrzewać, będą dobierane parametry odpowiednich urządzeń. Nie robi się tego na oko, tak się po prostu nie da. Obliczenie zapotrzebowania na energię to wyjściowa i podstawowa sprawa. Mając te dane oraz rozeznanie w dostępnych mediach i możliwościach podłączenia ich do naszego obiektu możemy zacząć myśleć o systemie rozprowadzania ciepła w budynku, a dopiero na końcu o doborze odpowiednich urządzeń grzewczych.

Rodzaje paliw

Kotły i piece to bardzo bogata i zróżnicowana kategoria urządzeń. Ze względu na rodzaj paliwa dzielimy je na przeznaczone do spalania paliwa stałego, olejów opałowych oraz paliw gazowych.

  • Wśród paliw stałych tradycyjnym i najbardziej powszechnym jest węgiel kamienny oraz jego pochodne. Opał stanowi również drewno. Coraz częściej stosowane są tzw biopaliwa w postaci brykietów bądź pelet.
  • Olej opałowy to o wiele czystsze w użytkowaniu paliwo, nie wymagające obsługi. Oleje opałowe w różnych gatunkach składowane są w zbiornikach skąd pobierane są bezpośrednio do palników w kotłach i piecach.
  • Paliwa gazowe, najbardziej wydajne i najczystsze, przez to również ekologiczne i bezpieczne dla środowiska dostarczane są gazociągami bądź w stanie skroplonym składowane w zbiornikach ciśnieniowych skąd podawane są do palników.

Wybór rodzaju paliwa musi brać pod uwagę jego dostępność na rynku, możliwość podłączenia do sieci przesyłowych oraz ekonomiczność tego wyboru.

Jak to działa?

Kotły to urządzenia podstawowe w systemie grzewczym budynku. Mogą być zaprojektowane jako jedno lub wielopaliwowe z jednym lub wieloma systemami palników, z wymiennymi głowicami palnikowymi. Przeważnie produkuje się kotły do spalania jednego określonego paliwa. Systemy bardziej uniwersalne są droższe, lecz dają możliwość zmiany podstawowego nośnika energii na inny tańszy bądź wydajniejszy. Konstrukcja kotłów i pieców jest bardzo zróżnicowana, a producenci zawsze w swoim asortymencie mają urządzenia dodatkowe, które ułatwiają obsługę. W przypadku kotłów na paliwo stałe jest to bardzo prosta automatyka sterująca spalaniem i pobierająca dane sterujące z czujników rozmieszczonych w budynku. Im bardziej skomplikowane palenisko bądź palnik tym urządzenia sterujące bardziej złożone i bardziej nasycone elektronikom. To również przekłada się na cenę całego systemu, ale trzeba mieć na uwadze, że dzięki precyzyjnemu sterowaniu rosną oszczędności.

Zaufany sprzedawca

Olsztyn to duży rynek producentów urządzeń grzewczych i ich odbiorców. Chcąc poznać możliwości doboru urządzeń grzewczych należy zagłębić się w lekturę katalogów, cenników oraz stron z fachowymi poradami. Dobrze zaprojektowany budynek, a w nim odpowiednio i fachowo zaprojektowana kotłownia, to podstawa. System grzewczy, nawet najlepiej dobrany i najbardziej oszczędny, nie poradzi sobie z ogrzewaniem źle docieplonego domu, w którym gros ciepła uciekać będzie przez słabo ocieplone ściany, mostki cieplne i nieszczelności. Kotły i piece produkowane w Olsztynie zajmują wysokie miejsce wśród tego typu wyrobów. Na ich jakość składa się nie tylko sprawność energetyczna i wytrzymała konstrukcja. Są one estetycznie wykonane z materiałów najlepszej jakości z dbałością również o wzornictwo. Kotłownia wyposażona w te urządzenia to nie jest jakieś brudne i śmierdzące pomieszczenie, a raczej laboratorium.

Wszystko ma znaczenie

By kotły i piece dobrze pracowały i były bezpieczne, konieczna jest również odpowiednia wentylacja. Niektóre kotły, szczególnie te duże wymagają nawiewu powietrza prowadzonego z zewnątrz budynku do kotłowni ze względu na duże jego zużycie w procesie spalania. Ważną cechą , którą powinniśmy sprawdzić, jest sprawność energetyczna pieca lub kotła. Zależy ona od bardzo wielu czynników, zarówno konstrukcyjnych jak i wyposażenia w dodatkowe urządzenia sterujące. Sprawność przekłada się na konkretne oszczędności. Im sprawniejszy kocioł, tym mniejsze rachunki. Im bardziej kaloryczne paliwo, tym mniej się go zużywa. Na te rzeczy zwracajmy uwagę.

Podsumowanie

Podsumowując, można powiedzieć, że dobór kotła bądź pieca to złożony proces, który powinniśmy powierzyć doświadczonemu fachowcowi by nie popełnić błędów. Ciepło drogo kosztuje nie warto tracić go bezsensownie.